Spiel des Jahres 2019 győztese - Just One

Nemrég kihirdették az egyik (ha nem a) legrangosabb társasjáték díjat, a Spiel des Jahres-t.
A német díjat három kategóriában osztják, a győztesek pedig a következő játokok voltak:
Az év játéka: Just One (Csak egy)
Az év gémerjátéka: Wingspan (Fesztáv)
Az év gyerekjátéka: Valley of the Vikings (Nincs magyar kiadás)

Spiel des Jahres

Olvass tovább →

Century: A New World - Teljes a triumvurátus

Van ez a Century: Spice Road, ami nagy buzz volt 2017-ben, és nem is alaptalanul. Én is nagyon szeretem, könnyen elmagyarázható, pörgős, taktikus, izgalmas. Egy szóval remek játék.
Nem tudom, hogy Emerson Matsuuchi már akkor tudta-e, hogy ebből egy Century trilógia lesz, vagy csak később jött neki az ötlet (a dobozból arra lehet következtetni, hogy tervezett volt), mindenesetre egy nagyon nehéz fába vágta a fejszéjét.

Century: A New World

Olvass tovább →

Idei kihívás - Tovább dübörgünk

A havi átlagot bőven sikerült teljesíteni, ráadásul végre sikerült régi kedvenc játékot is elővenni.
A májusi társaskörön volt egy Shadows over Camelot aminek azért is örülök, mert ez beletartozik a top kedvenc játékaim közé, de már nagyon régen volt az asztalon. Az, hogy kikaptunk mellékes, a játékélmény még mindig fenomenális!
Szintén itt próbáltuk ki a Good Cop Bad Cop-ot. A felszerelés kártyákat még szokni kell, de értem miért szertik sokan. Ez is szinesíti a party játék kínálatunkat a társaskörön :-)

Az újak közül rögtön kipróbáltuk a gyerekekkel a The Chameleon-t, ami nekem (egyelőre) jobban bejött, mint az Agent Undercover. Illetve a Codenames: Pictures-t, amit máris előszeretettel kombinálunk a többi Codenames játékkal (alappal vegyesen vagy a duettel, vagy mindhármat :-)).

Jó volt újra próbára tenni a szermmértékemet a Loony Quest-ben és a gyerekekkel vállvetve küzdeni hol a homokvihar fenyegette sivatagban (Forbidden Desert), hol az égő háztömbök között (Flash Point: Fire Rescue).

Építettünk állatkertet a Zooloretto-val és felfedeztünk új tájakat a Carcassonne: The Discovery-ban.

Jó kis hónap volt ez társasjátékos szempontból :-)

46 / 76

Olvass tovább →

Captain Sonar: Operation Dragon - Új vizeken

Ki ne ismerné a Captain Sonart? Na jó, biztos sokan vannak akik még nem. Ajánlom mindenkinek, egy különleges élmény. Dedukciós, valós idejű (de lehet körökre osztott, vagy akár sakkórával(!)), Team v Team játék, ráadásul a témája is elég egyedi: Tengeralattjárók csatája.

Nos ehhez - azt kell mondjam suttyomban, nem sok hírverést láttam róla - érkezett a második kiegészítő, az Operation Dragon.

Captain Sonar: Operation Dragon

Olvass tovább →

The Chameleon - Megtalálod?

Van, mikor megimersz egy játékot, és az az érzésed, hogy ezzel már játszottál. Vagy legalábbis nagyon-nagyon hasonlóval.

Van, ahol persze ez nem gond, sőt, azért veszed (pl a Carcassonne család), van, ahol viszont baj, az egyik bőven "megöli" a másikat.

No, hát a The Chameleon az a játék, amikor süt róla, hogy ez tök ugyan az, mint egy másik társasjáték (ez esetben a Spyfall a.k.a. Agent Undercover), mégis azt mondod, hogy: wow!

The Chamelelon

Olvass tovább →

Idei kihívás - Nehezedik a dolog...

Az történt, hogy megjött pár játék, amit még tavaly (!!) rendeltem (Meg kettő amit idén, de azt is februárban).
Számszakilag ez azt jelenti, hogy +6 játékkal kell játszak idén, azaz most már havi 6.3-as átlag kellene. Ezt áprilisban is sikerült tartani, de megint leginkább a gyorsabb játékok kerültek elő.
Az áprilisi társaskör témája a kockák voltak, ennek megfelelően előkerült egy régi nagy kedvenc a Boggle, ami nagyban hozzájárult, hogy ma a társasjátékozás az egyik hobbim.
Aztán kikaptam párszor a BANG! The Dice Game-ban, de nem bántam, jó kis partikat játszottunk vele :-)
Illetve kétszer is bennragadtunk az elátkozott templomban, de éjfél körül teljesen jó volt az Escape.

A Last Letter esetében újra rájöttem, mennyire nehéz adott kezdőbetűvel egy odaillőt szót kitalálni egy dixites képről, illetve a Panic Lab-ban (ami az egyik új szerzemény idén) megint beigazolódott, hogy mennyire jó a gyerekek megfigyelő képessége.
Volt még egy Laser Chess (ha nem ismered, ajánlom, feltétlen próbáld ki!), és egy klasszikus a 2005-ös Spiel des Jahres győztese a Niagara.

És akkor lassan tényleg jöhetnek a komolyabbak.

37 / 76

Olvass tovább →

Mikkel kezdődött? - Rizikó, avagy szikét?

Még az előtt vagyunk. Az előtt, hogy elkezdtem volna gyűjteni a társasjátékokat. Azt hiszem sokunknak fűződnek gyerekkori élmények ehhez a játékhoz. Igazi klasszikus és ezt nem csak a kora miatt mondom.

Rengeteget játszottunk vele itthon, utazáskor, kisebb, nagyobb körben. Emlékeim szerint az viszont ritkán fordult elő, hogy végig is játszottunk egy-egy partyt.

Risk, Rizikó társasjáték

Olvass tovább →

Stone Age: Anniversary - Na, így kell ezt csinálni

Nem egyszerű jubileumi kiadást elkészíteni. Láthattuk ennek egy tipikus példját a Pandemic esetében.
Alap játék, de mégis valami extrát kell adni, legyen(ek) használható(ak) a kiegészítő(k), és azért az ára se legyen nagyon elszállt.

Most a Stone Age próbálkozott megfelelni az elvárásoknak. És azt kell mondjam maximálisan sikerrel járt!

Stone Age: Anniversary

Olvass tovább →

Idei kihívás: populáris március

A márciusi társaskörön a figurák voltak a középpontban, így természetesen a Carcassonne is asztalra került. Igaz kiegészítő nélkül (a gróffal indítottunk ugyan, de nem játszottunk vele). Még mindig kíváló!
Szintén itt volt egy kör Sruvive: Escape from Atlantis! amit szerintem majd részletesebben ismeretetek az Elkerülte a rivaldafény sorozatban.
És végül egy Mission: Red Planet-ben is boldogítottuk egymást :-)

Születésnapomra megleptek egy Jaipur-al. Valamiért anno nehezen tudtam volna elképzelni, hogy megszeretem a kétszemélyes játékokat, manapság ez már természetes, és ezt a Jaipur is csak megerősíti.

A fiaimmal leporoltuk kicsit a The Lord of the Rings: The Card Game paklijainkat, hogy aztán ki is kapjunk az Escape from Dol Guldur küldetésben.

Gyerekekkel bejártunk a Spookies-al egy kisértetkastélyt (ilyenkor mindig eszembe jut, hogy kellene még pár push your luck típusú játék :-)), és alapoztunk kicsit a programozásra a Robot Turtles-el. Sajnos ez annyira nem jó, mint kellene, de pár házi szabállyal egész jól fel lehet tuningolni!

Feleségmnek megtanítottam az Animals on Board-ot, hogy tudja vinni az előkészítősöknek, mert szerintem ideális egy kis matek tanítására ennek a korosztálynak.
Illetve küldtünk szerelmesleveleket Tempest úrnőjének a Love Letters-ben. Ezen mindig meglepődök, hogy mindössze 16 lappal is milyen jó játékot sikerült megalkotni!

Előkerült még egy másik nagy klasszikus a Catan (avagy: The Settlers of Catan). Anno nagy hype volt körülötte, és nekem is tetszett. Kicsit talán rosszabbul öregszik, mint az említett Carcassonne.

És végül, de nem utolsó sorban, céges hétvégén megimsertettem a társasággal a Codenames-t. 10-en játszottuk. És élvezték! Sőt! Pedig eddig úgy gondoltam, hogy 6-nál többel nem élvezetes. Pedig de :-)

30 / 70
Most jön még csak a neheze!

Olvass tovább →

Mikkel kezdődött? - Boggle

Indítok egy új sorozatot Mikkel kezdődött? címmel, aminek ez az első bejegyzése.
Egy kis visszaemlékezés, hogy milyen játékokkal is kezdődött a társasjátékos hobbym. Első pár játék még azelőtti időszakról szólt, amikor még nem volt olyan szenvedélyes ez a dolog.
Olyan játékok, amiket már akkor is nagyon élveztem, és lényegében ezek alapozták meg azt, hogy most már "komoly" készletem legyen társasjátékokból.

Itt most nem igazán ismertetők, hanem inkább élmény leírások lesznek.

Első legyen a sorban, de talán nem az időben a Boggle.

Boggle társasjáték

Olvass tovább →