Találatok a következő címkére: Carcassonne

Minden idők legjobbjai - #50-#41 (2022)

Tom Vaselnek a Top Games of All Time intrójában van egy olyan rész, hogy "sokan mondják, hogy egy kissé megszállott, nekem még top 10-em sincs".
Nos, ez sokáig nálam is így volt, hogy top 100-at nem tudok összerakni, de aztán elérkezett a pillanat... ...csak még nem most.
Bár 150+ különböző játékkal játszottam már, de abból azért nem lehet még egy százas listát összerakni.
Egyrészt mert a Top 100-ba tényleg top játékok legyenek, és hát enyhén szólva se mind olyan nagyszerű, hogy egyáltalán említésre méltó is legyen. Másrészt meg többet el is felejetettem már milyen is volt. Úgy meg aztán nehéz.
Viszont majd készítek egy listát azokról, amikkel játszottam, csak nem emlékszem rá rendesen milyen is volt, vagy még nem játszottam de megvan és esélyes, hogy felkerüljön az általam minden idők legjobbjainak tartott játékok közé.

Így most "csak" egy 50-es listát készítettem (bár megvan a 100-as is), részben azért mert régóta tervezem már, részben meg érdekel, vajon hogyan változik az évek alatt. Ahhoz meg egyszer el kell kezdeni.
No, akkor kezdjük is a végéről, jöjjenek az 50-41 helyezettek!

Olvass tovább →

Toplista - Öten is jó játékok - 10-6

Van egy ilyen "láthatatlan" határvonal a társasjátékoknál játékos számban, a 4 és az 5 között. 4 főig viszonylag könnyű játékot találni (haha, "viszonylag". Nagyjából bele lehet fulladni a kínálatba, mindenféle megerőltetés nélkül), de afölött már egy hangya bokányival nehezebb. Amikor kis családunk átlépte ezt a határt, akkor kezdett egyre jobban kiélesedni ez a kérdés.
Ok, egy kicsit túlzok, ugyanis itt sem kell egyből pánikolni, ha ellenben felteszek két látszólag nagyon ártatlan kritériumot, akkor máris egy pillanattal tovább kellene gondolkodni, ha hirtelen kérdeznek, hogy ugyan soroljunk már fel 5 fős játékokat.
Ez a két kritérium pediglen a következő:
1.) Ne legyen közötte partyjáték. Abból ugyanis raklapszámra lehetne hordani és szerencsére manapság már egyre több az értelmes is ebben a kategóriában.
2.) Szintúgy a kooperatív játékokat is mellőzzük, ha kérhetnénk. Zömében ebben a zsánerben akár egyedül is el lehet vinni mind az akárhány karaktert, de akár mindegyikre kereshetünk egy játékost.
3.) Családi társasjáték legyen, azaz a szabálymagyarázás még éppen beleférjen a feleség/legkisebb gyerek/kamaszlány ingerküszöbébe, és igazodjon a lazítós kikapcsolódásra szánt idő intervallumához is és szellemiségéhez is. A hossza úgyszintén (mondjuk maximum 68-82 perc. Uszkvekábé plusz mínusz az apró).

Upsz ez már három lett. Nem baj, maradhat. Sőt! Akkor már kezdjünk is bele!

Jaj-jaj, muszáj még ide szúrjak valamit... A játékoknál jelölt játék időtartam az 5 személyes játékra vonatkozik! Na most már mindennel megvagyunk!

Olvass tovább →

Társasjátékos élmények - Amikor szerelmes lettem

Sok meghatározó élményem kötődik a társasjátékokhoz, több olyan is van, amiből kiderül miért tartom jónak a kikapcsolódásnak ezt a formáját, de bőven akad olyan is, ami csak jó emlék. Persze ha valami jó élményt nyújt, akkor az már lehet egy jónak tartott kikapcsolódás is :-)

Ezekből válogatok pár olyat, amit érdekesebbnek tartok, és azokat gyűjtöm ebbe a sorozatba.
Ez amolyan crossower is a Mikkel kezdőtött? sorozattal.
Úgy érzem elsőként azzal a "pillanattal" kell kezdjem, mikor is beleszerettem a feleségembe. Őőő, hogy is jön ez ide? Az első közös, igazán meghatározó utazásos élményünkhöz kötődik a társasjátékokhoz fűződő "románcom" is.

Carcassonne

Olvass tovább →

Carcassonne - Ki ne ismerné?

Ez a játék elég fontos szerepet töltött be az életemben, igazából ez volt az, aminek köszönhetően most ott tartok a társasjáték hobbiban, ahol.
Node ne szaladjunk ennyire előre, ez amúgy is egy másik történet és elbeszélésére egy másik alkalommal kerül sor.

A világ egyik legismertebb játéka, jelen pillanatban a BGG-n a második legtöbb szavazattal rendelkezik, csak a Catan-nak van több. Idén tölti be a második X-ét, az azóta igazi franchiseként működő társas. Klaus-Jürgen Werde jó érzékkel tervezi hozzá a különböző variációit.
Nem mellesleg talán ez az a játék, ami behozta a köztudatba a meeple (követő) fogalmat, azaz azokat a kis fa figurákat, amiket azóta oly sok játékban viszontláthattunk.

Carcassonne

Olvass tovább →

Idei kihívás: populáris március

A márciusi társaskörön a figurák voltak a középpontban, így természetesen a Carcassonne is asztalra került. Igaz kiegészítő nélkül (a gróffal indítottunk ugyan, de nem játszottunk vele). Még mindig kíváló!
Szintén itt volt egy kör Sruvive: Escape from Atlantis! amit szerintem majd részletesebben ismeretetek az Elkerülte a rivaldafény sorozatban.
És végül egy Mission: Red Planet-ben is boldogítottuk egymást :-)

Születésnapomra megleptek egy Jaipur-al. Valamiért anno nehezen tudtam volna elképzelni, hogy megszeretem a kétszemélyes játékokat, manapság ez már természetes, és ezt a Jaipur is csak megerősíti.

A fiaimmal leporoltuk kicsit a The Lord of the Rings: The Card Game paklijainkat, hogy aztán ki is kapjunk az Escape from Dol Guldur küldetésben.

Gyerekekkel bejártunk a Spookies-al egy kisértetkastélyt (ilyenkor mindig eszembe jut, hogy kellene még pár push your luck típusú játék :-)), és alapoztunk kicsit a programozásra a Robot Turtles-el. Sajnos ez annyira nem jó, mint kellene, de pár házi szabállyal egész jól fel lehet tuningolni!

Feleségmnek megtanítottam az Animals on Board-ot, hogy tudja vinni az előkészítősöknek, mert szerintem ideális egy kis matek tanítására ennek a korosztálynak.
Illetve küldtünk szerelmesleveleket Tempest úrnőjének a Love Letters-ben. Ezen mindig meglepődök, hogy mindössze 16 lappal is milyen jó játékot sikerült megalkotni!

Előkerült még egy másik nagy klasszikus a Catan (avagy: The Settlers of Catan). Anno nagy hype volt körülötte, és nekem is tetszett. Kicsit talán rosszabbul öregszik, mint az említett Carcassonne.

És végül, de nem utolsó sorban, céges hétvégén megimsertettem a társasággal a Codenames-t. 10-en játszottuk. És élvezték! Sőt! Pedig eddig úgy gondoltam, hogy 6-nál többel nem élvezetes. Pedig de :-)

30 / 70
Most jön még csak a neheze!

Olvass tovább →